Techniki sporządzania odlewów

Wykonywanie odlewów to zawiły proces, wymagający udziału dużej liczby pracowników różnych dziedzin. Jest dużo rozmaitych technik produkowania rzeczy metodą odlewania. Taką metodą wykonuje się małe, skomplikowane i precyzyjne części metalowe czy nawet całe bloki silników. Przy wykonywaniu odlewów, niezależnie od wybranej techniki, najważniejsza jest precyzyjna forma danego przedmiotu. Jeśli bowiem ta część ma wady, wszystkie powstałe odlewy będą je posiadały. W celu uniknięcia takich przypadków, matryce sprawdza się z użyciem wiązki laserowej. Każda forma może ponadto służyć tylko do odlania ściśle ustalonej liczby przedmiotów, przyczyną tego jest szybkie zużywanie się takiej formy.

tuleje
Źródło: alwro.com.pl

Najbardziej precyzyjne technikiJedną z najbardziej precyzyjnych metod jaką tworzone są odlewy jest technika ciśnieniowa. Metal umieszczany jest w formie pod dużym ciśnieniem, co powoduje, że dobrze przylega on do matrycy i nie powstają żadne nierówności. Odlewanie ciśnieniowe to najlepszy sposób drobiazgowego odbicia matrycy, z uwagi jednak na potrzebną profesjonalną maszynerię do umieszczania metalui stwarzania odpowiedniego ciśnienia, jest to także technika najbardziej kosztowna. Cena całego procesu znacznie podnosi konieczność odtwarzania formy po każdym jeje wykorzystaniu. Wysokie ciśnienie razem z wysoką temperaturą niszczy formę po wykonaniu jednego elementu.

obróbka cieplna
Źródło: alwro.com.pl
Tworzywa Do odlewów
Odlewnictwo to ogólne pojęcie obejmujące sposoby odlewania z gipsu czy wosku, w metalurgii z kolei wykorzystuje się tylko niektóre metale. Muszą one wykazywać pewne cechy wspólne – muszą być wytrzymałe i topniec w raczej niskich temperaturach (dowiedz się). Do tego często wykorzystuje się tworzywa, jak na przykład aluminium, oraz stopy, czyli przykładowo żeliwo. Aluminium jest tworzywem o dużej lekkości, dzięki czemu jest dobry do odlewania rozmaitych części do silników, razem z całymi blokami. Zachowanie niskiej wagi jest kluczowe dla podwyższania osiągów aut. Żeliwo natomiast również jest często używane w przemyśle samochodowym, jednak ze względu na wysoką wagę, nadaje się do wytwarzania odmiennych części, niż aluminium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*